hola-grupa-projektowa-pensjonat-nad-morzem-klonova-bialogora-07

Płytki ze starej cegły w domu typu nowoczesna stodoła

10 czerwca 2020 Przez daniel

Domy typu nowoczesna stodoła, zyskują coraz większą popularność i są gustowną oraz estetyczną odpowiedzią na sztampowe projekty. Idea wykorzystania kształtów i brył zaczerpniętych z klasyki budownictwa jest coraz szerzej wykorzystywana i wdrażana w życie.

Domy typu nowoczesna stodoła to klasyczne budownictwo w nowoczesnej formie, z zachowaniem dbałości o środowisko. Nowoczesna stodoła to najczęściej prosty, jednobryłowy budynek przykryty klasycznym dachem dwuspadowym. Dzięki takim rozwiązaniom zyskujemy otwartą przestrzeń i nieprzebrane możliwości aranżacji. Styl ten nawiązuje wyglądem do budynków gospodarczych lub tradycyjnych wiejskich domów i wykorzystuje szereg materiałów z odzysku, pochodzących z rozbiórki starych zabudowań.

Tym samym w to miejsce idealnie wpasowują się płytki z cegły rozbiórkowej, dla których w tej formie budownictwa można znaleźć bardzo wiele bezpretensjonalnych zastosowań.

Pierwszą i najbardziej oczywistą jest oczywiście ceglana elewacja. Jest to rozwiązanie bardzo ciekawe, gdyż cały dom pokryty cegłą nabiera wtedy jeszcze bardziej klasycznego oblicza. Bardzo częstą praktyką stosowaną przy budowie domu typu nowoczesna stodoła jest też wykorzystane dwóch różnych typów elewacji, zgodnie z tym stosuje się np. połączenia płytek ze starej cegły z drewnem. W ten sposób unikamy jednowymiarowości, która oczywiście nie wszystkim może się podobać, a dom zyskuje bardziej złożone oblicze.

Równie ciekawym rozwiązaniem jest położenie płytek z cegły na elementy dźwigarów i filary podtrzymujące. Wyżej wymienione nabierają wtedy charakteru i sprawiają wrażenie jeszcze mocniejszych i solidniejszych, tym samym bardzo efektownie wyróżniają się np. na tle drewnianej elewacji.

Zastosowanie starej cegły wewnątrz budynku jest w zasadzie nieograniczone i zależy tylko od naszego pomysłu oraz koncepcji. Pojedyncza ściana, całe pomieszczenie, wnęki okienne, filary, a nawet podłoga. Możemy też zastosować różne rodzaje płytek ceglanych w różnych miejscach, tym samym efekt zróżnicowania sprawi naprawdę wyjątkowe wrażenie.

Kolejnym, zyskującym coraz większa popularność rozwiązaniem jest wykorzystanie płytek ze starej cegły na podłodze. Może to być podłoga wewnątrz budynku, jak i np. podłoga tarasu czy ścieżka wokół domu. Musimy pamiętać jednak, że nie wszystkie płytki będą się do tego nadawać. Płytki ceglane do położenia na podłodze muszą być przede wszystkim gładkie, równe i bez pozostałości zaprawy. W naszej ofercie znajdują się oczywiście i takie, które z powodzeniem mogą być stosowane jako płytki podłogowe.

Jak widzimy zastosowanie płytki ze starej cegły w domu typu nowoczesna stodoła, jest nie tyle możliwe co wręcz niemal nieodzowne. Koncepcja takiego domu idealnie pokłada się z materiałem z odzysku, jakim są płytki ze starej cegły, które klasycznemu budownictwu w nowoczesnej formie nadadzą jeszcze więcej charakteru i niepowtarzalnej aury.

Przeczytaj inne poradniki

Historia firmy – Ceglana Fantazja

Cegła na ścianie w kuchni – poradnik

Ile cegieł na m2 ściany – poradnik

Czym fugować starą cegłę? Wszystko co powinieneś wiedzieć!

Czy można położyć płytki ze starej cegły w kuchni bądź łazience?