Cegła to nietuzinkowa dekoracja każdego pomieszczenia. Nic zatem dziwnego, że tak chętnie sięga po nią coraz więcej osób. Płytki z cegły świetnie wyglądają zarówno w surowych wnętrzach wielkomiejskich loftów, jak i w przytulnych rustykalnych kuchniach i minimalistycznych salonach. Cegła może jednak nastręczać pewnych trudności aranżacyjnych. Z czym ją łączyć, a jakich dodatków unikać? Sprawdź nasz poradnik i stwórz wnętrz swoich marzeń!
Stara cegła rozbiórkowa to surowy materiał, który wizualnie nieco przytłacza. Już niewielki dodatek cegły w pomieszczeniu może zdominować resztę wystroju. Meble, dodatki i akcesoria, które znajdują się w pomieszczeniu z cegłą powinny więc subtelnie podkreślać styl wnętrza, zamiast stanowić jego główną oś. Dzięki temu unikniemy wizualnego chaosu, a cegła zamiast przytłaczać wnętrze, nadaje mu wyjątkowej atmosfery.
Aby podkreślić lica z cegły i pięknie wyeksponować jej atuty, warto przede wszystkim postawić na dobre oświetlenie. Podkreślimy dzięki temu zarówno fakturę, jak i kształt płytek, a ponadto ocieplimy wnętrze. Do tego celu idealnie nadają się wszelkiego rodzaju reflektory sufitowe, lampy wiszące, a także kinkiety oraz halogeny LED. Jeśli szczególnie chcemy podkreślić ścianę z cegły, warto w tym celu zastosować podświetlenie od dołu.
Zanim jednak sięgniemy po konkretnie rozwiązanie, warto się zastanowić nad oczekiwanym efektem końcowym. Kinkiety gwarantują mocne lecz punktowe oświetlenie, podczas gdy taśmy led eksponują całą ścianę. W pomieszczeniu z cegłą można również wykorzystać lampy utrzymane w klimacie industrialnym. Dość często są one wyposażone w żarówki z dekoracyjnymi spiralnymi pręcikami.
Instrumenty muzyczne na tle ściany to prawdziwy hit aranżacyjny. Mogą one służyć jako łącznik między nami a muzyką, ale sprawdzą się również jako element wystroju wnętrza. Czy można sobie wyobrazić lepsze tło dla saksofonu, egzotycznego bębna lub ulubionej gitary niż cegła? Wystarczy zamontować kilka dekoracyjnych haków do zawieszania poszczególnych instrumentów. Umieszczone na licach z cegły z pewnością będą przykuwać uwagę. Mogą się także prezentować niczym egzotyczne trofea lub prawdziwe dzieła sztuki.
Cegła będzie także pięknie współgrała z pamiątkami z podróży. Maski lub etniczne figurki umieszczone na drewnianych półkach to kapitalne dopełnienie aranżacji. Można w ten sposób stworzyć kolonialny klimat w salonie lub w sypialni.
Cegła znakomicie prezentuje się w towarzystwie roślin doniczkowych. Szczególnie dobrze sprawdzą się palmy, filodendrony, figowce, fikusy i monsterie. To, jakie kwiaty wybierzemy, stanowi bardzo indywidualną kwestię. Nie ulega wątpliwości, że przy obecnej liczbie dostępnych gatunków, warto pokusić się o eksperymenty, dekorując wnętrze z cegłą zarówno małymi, jak i dużymi roślinami zielonymi. Dzięki temu staną się one nie tylko elementem aranżacji, ale jej żywym wyznacznikiem.
Bluszcz, pnący się po cegle , bylina zrobi bez wątpienia doskonałe wrażenie, a przy tym podkreśli fakturę i kolor płytek. Równie ciekawym pomysłem jest obraz z sukulentów na ścianie w salonie. Żadna inna oprawa ściany nie będzie wyglądać tak dobrze w kompozycji z urban jungle jak właśnie cegły, szczególnie te w naturalnym czerwonym kolorze. W takim wnętrzu świetnie zaprezentują się egzotyczne palmy, trawy dekoracyjne, a nawet aloes.
Cegła jest na tyle uniwersalna, że sprawdzi się zarówno dla stojących, jak i podwieszanych donic, a także stworzy fantastyczną scenerię dla ogromnych wazonów.
Sztuka jako niebanalny element wnętrza może się przyczynić do tego, że pomieszczenie zachwyci największego estetę. Odpowiednio dobrane i dodatkowo podświetlane obrazy tworzą genialny mariaż. “Dzieła sztuki”, które najlepiej sprawdzają się w takim wydaniu to przede wszystkim:
Cegła z oryginalną twórczością wizualną lub z galerią fotografii własnego autorstwa może szybko stać się główną atrakcją całego mieszkania.
Cegła stwarza bardzo szerokie możliwości aranżacyjne zależne przede wszystkim od oczekiwanego efektu końcowego. Meble umieszczone w pomieszczeniu z cegłą mogą być “ciężkie” wizualnie czyli wykonane z surowego drewna ozdobionego metalowymi akcentami. Jest jednak pewien warunek. Nie powinny zdominować wystroju wnętrza, a tylko stanowić funkcjonalną część wyposażenia.
Cegła z racji surowości materiału, doskonale komponuje się z pluszowymi kompletami wypoczynkowymi, szczególnie jeśli zostały wykonane w głębokich odcieniach zieleni, niebieskiego czy żółtego.