Cegła każdemu wnętrzu nadaje wyjątkowego charakteru i wprowadza do pomieszczenia niesamowicie przytulną atmosferę. Wieszanie obrazów dopasowanych do aranżacji wnętrza dodatkowo podkreśla jego wyjątkową estetykę. Nie ulega wątpliwości, że wiele obrazów ma także wartość sentymentalną lub stanowi rodzinną pamiątkę. Stworzyliśmy ten poradnik dla wszystkich osób, które chcą ozdobić płytki z cegły, ale nie do końca wiedzą jak powiesić obraz na takiej ścianie.
Cegła to niesłychanie wytrzymały materiał budowlany. Jeśli planujesz zawiesić na niej obraz możesz z powodzeniem wybrać najbardziej klasyczny sposób czyli po prostu gwóźdź.
Pamiętaj jednak, że będzie Ci potrzebne dobrej jakości wiertło. Jeśli nie chcesz zniszczyć naturalnej struktury cegły, prace warto przeprowadzać z zachowaniem należytej ostrożności. Wiercenie powinno się zatem odbywać bez udaru. Podczas prac warto także przyłożyć do ściany rurę od odkurzacza, która na bieżąco będzie zbierać odpady ze ściany. W przeciwnym wypadku całe pomieszczenie w błyskawicznym tempie zapełni się ceglanym pyłem. Kiedy dziura w ścianie będzie gotowa, wystarczy umieścić w niej kołek i zastosować odpowiedniej wielkości wkręt. Miejsce na zawieszenie obrazu gotowe!
Jeśli szukasz mniej inwazyjnych, ale równie skutecznych metod, koniecznie czytaj dalej.
Cegła to materiał, który “nie lubi” gwoździ. Na szczęście istnieje wiele alternatywnych metod wieszania obrazów, które pozwolą Ci na bezszkodowe ozdobienie każdego pomieszczenia. Dotyczą one zresztą nie tylko obrazów, ale także fotografii, plakatów oraz pozostałych elementów dekoracyjnych. Najbardziej popularne metody to obecnie taśmy i plastry montażowe, paski, rzepy oraz haczyki samoprzylepne, plastry dwustronne, a także mocowania na magnesy i listwy.
Możliwości jest naprawdę mnóstwo. Najlepiej zatem wybrać tę, która jest najbardziej dopasowana do naszych możliwości i oczekiwanego efektu końcowego.
Dzięki takim nowoczesnym rozwiązaniom można dziś podchodzić do aranżowania wnętrz z dużo większą elastycznością i niemal nieograniczoną swobodą. Jeszcze kilkanaście lat temu wieszanie obrazów wiązało się tylko i wyłącznie z wierceniem otworu, który był zazwyczaj na stałe przypisany do konkretnego obrazu albo innej dekoracji. Dziś zamiast gwoździ i wiertarki wystarczą łatwo dostępne rzepy, które można bez problemu samodzielnie przymocować, a gdy zajdzie taka potrzeba
Kolejna metoda wieszania obrazów, będąca doskonałą alternatywą dla gwoździ, to masy mocujące. Sposób ten jest szczególnie polecany w przypadku obrazów nie posiadających ramek, plakatów, grafik oraz fotografii. Masę mocującą wystarczy przykleić do cegły, a potem zamocować na niej wybraną dekorację. Ponieważ masa mocująca nie twardnieje z czasem, może być używana wielokrotnie. Niestety zupełnie nie sprawdza się w przypadku wieszania ciężkich obrazów.
Aby powiesić obraz na licach z cegły można wykorzystać dwustronne taśmy mocujące. To proste rozwiązanie gwarantuje solidne połączenie ze ścianą bez jej uszkadzania. Najbardziej charakterystyczną cechą taśm montażowych jest ponadprzeciętna trwałość i możliwość utrzymania nawet kilku kilogramów.
Montaż taśmy jest bardzo łatwy i szybki. Wystarczy przez kilka sekund dociskać taśmę w miejscu, gdzie cegła będzie stanowić podłoże dla obrazu i to wszystko. Należy przy tym pamiętać o jednej ważnej kwestii. Taśmy montażowej nie należy umieszczać na cegłach w pomieszczeniu, w którym często pojawia się para wodna. Tym samym takie rozwiązanie nie nadaje się do kuchni, ani do łazienki.
Paski i haczyki samoprzylepne to świetne mocowanie dla rozmaitych dekoracji ściennych. Doskonale sprawdzają się w przypadku obrazów i fotografii, szczególnie jeśli chcemy powiesić ciężkie i duże ramki. Haki samoprzylepne przydadzą się natomiast nie tylko do wieszania obrazów, ale również do porządkowania taśm LED lub kabli. Zarówno paski, jak i haczyki są zazwyczaj przezroczyste, dzięki czemu są niemal niewidoczne na ścianie z cegły.
Aby równo powiesić obraz na cegłach, warto sięgnąć po klasyczną poziomicę. Następnie należy obrysować ołówkiem boczne krawędzie obrazu, co będzie stanowiło punkt odniesienie do dalszych działań. Kolejny etap prac to wyznaczenie miejsc klejenia haczyków, taśmy lub listew. Można to zrobić z wykorzystaniem miarki i ołówka lub za pomocą plasteliny. Ostatnie o czym należy pamiętać to symetryczne rozmieszczenie poszczególnych punktów zaczepienia obrazu. Dzięki temu dekoracja nie będzie się przekrzywiać.