Duża, przestronna i jasna to bez wątpienia kuchnia idealna. Gotowanie w takim pomieszczeniu to czysta przyjemność. Okno w kuchni bywa jednak luksusem, na który nie każdy może sobie pozwolić. O ile właściciele domków jednorodzinnych są w tej kwestii dość uprzywilejowani, mieszkańcy bloków zazwyczaj nie mają żadnego wyboru. Współczesne mieszkania posiadają bowiem tylko aneksy kuchenne lub ciemne kuchnie bez okna. Jak sobie z tym poradzić? Poznaj sprawdzone metody na rozświetlenie kuchni.
Mała kuchnia, w dodatku bez okna wcale nie musi być ciemna i przytłaczająca. Wystarczy postawić na jasne meble, które skutecznie rozjaśniają każde pomieszczenie. Można w tym przypadku postawić na klasyczną biel lub zdecydować się na jej różne odcienie, w tym beż, albo popularne pastele. Na ścianie sprawdzi się zarówno jasna farba, jak i ekologiczne płytki ceglane z rozbiórki.
Zobacz, w jakich pomieszczeniach ściana z cegły nigdy Cię nie zawiedzie.
Warto się także zdecydować na jasne sprzęty AGD, które w ciemnej kuchni będą prawdziwym strzałem w dziesiątkę.
Należy z kolei unikać mocnych i nasyconych kolorów, które optycznie przytłoczą wnętrze i sprawią, że pomieszczenie będzie się wydawało jeszcze mniejsze i przy okazji nieco mroczne.
Ceglana ściana w kuchni jest nie tylko bardzo efektowna, ale też bardzo praktyczna. Nie tylko pięknie rozświetla wnętrze, ale też stanowi doskonałą bazę dla różnych stylów wnętrzarskich.
Sprawdza się bowiem zarówno w wydaniu nowoczesnym, industrialnym, skandynawskim lub rustykalnym. Wprowadza do pomieszczenia przytulną atmosferę, a jednocześnie pięknie odbija światło i daje trójwymiarowy efekt.
Uniwersalność i ponadczasowość cegły łączy wielbicieli nieszablonowych rozwiązań na całym świecie. Jeśli należysz do tego zacnego grona, koniecznie sięgnij po płytki z cegły i rozjaśnij kuchenną aranżację.
Przeczytaj koniecznie, jak zabezpieczyć płytki z cegły w kuchni.
Każde pomieszczenie wymaga odpowiedniego oświetlenia, a tym bardziej mała i ciemna kuchnia. Zanim jednak zamontujesz jakiekolwiek światła, warto określić najlepsze punkty pomieszczenia, wybrać barwy oraz nasycenie świateł. Na rynku dostępne są różne rodzaje światła, w tym główne, dekoracyjne i podszafkowe. W tym przypadku najlepiej sprawdza się zasada, że im cieplejsza jest barwa światła, tym lepiej prezentuje się kuchnia.
W ciemnej kuchni w której nie ma okna można zastosować różne triki aranżacyjne. Na ścianie można powiesić lustro, fototapetę lub obraz z malowniczym krajobrazem. Wieszając cokolwiek na ścianie musimy pamiętać o odpowiednim oświetleniu dla tego elementu – gra światłem czyni cuda!
Lżejsza i jaśniejsza kuchnia wymaga przede wszystkim uporządkowania przestrzeni. Wyrzuć zatem lub oddaj niepotrzebne naczynia i urządzenia, których już nie używasz. Pamiętaj, jednak, że nie musisz od razu rujnować domowego budżetu, ani remontować ciemnej kuchni od podstaw.
Istnieje bowiem wiele sprawdzonych trików na to, aby wprowadzić do pomieszczenia trochę jaśniejszych tonów. Odpowiednio dobrane meble, ciekawe dodatki aranżacyjne, płytki ceglane na ścianie to podstawa sukcesu. Zachęcamy tym samym do zapoznania się z naszą ofertą na różne rodzaje cegły rozbiórkowej.